Etap okręgowy Olimpiady Historycznej Juniorów – co musisz o nim wiedzieć?

Etap okręgowy Olimpiady Historycznej Juniorów – co musisz o nim wiedzieć?

Za Tobą są już pierwsze zawody Olimpiady, a co więcej, przeszedłeś je zwycięsko. Gratulacje! Nie ma jednak co spoczywać na laurach, bowiem koniec drogi jeszcze daleko, a przed Tobą całkiem sporo pracy. 

Mimo że przejście przez etap szkolny jest dobrą prognozą na dalsze zawody, to nie jest on gwarantem ostatecznego sukcesu. Warto jednak wiedzieć, na co się przygotowywać i w jaki sposób zorganizować swoją naukę. Skutecznie pomoże Ci w tym kompleksowy kurs Indeksu w Kieszeni. Jeśli jesteś ciekaw tego, jak wygląda etap okręgowy Olimpiady Historycznej Juniorów, zapraszamy Cię do przeczytania tego artykułu.  


Jak przygotować się na etap okręgowy Olimpiady Historycznej Juniorów?

Źródło: www.pexels.com


Etap okręgowy dzieli się na dwie fazy – część pisemną i ustną. Co bardzo istotne, do osiągnięcia najwyższego wyniku na tym etapie nie wystarczy już tylko kompletna wiedza z podstawy programowej do nauki historii w szkole podstawowej. Aby móc liczyć na pełne zwycięstwo, należy tym razem sięgnąć po materiały wykraczające poza podręczniki, z których zazwyczaj się uczycie. Oczywiście mogą to być prezentacje zawarte w modułach Indeksu w Kieszeni. Nadadzą się także chociażby podręczniki licealne czy monografie historyczne. 


Etap okręgowy Olimpiady Historycznej Juniorów – część pisemna


Część pisemna to test składający się z różnorodnych zadań otwartych, a także zamkniętych. Może on kojarzyć Wam się z tym, przez co przechodziliście w etapie szkolnym, i jest to skojarzenie poprawne. 

Test ten w zasadzie swoją formą nie odbiega od arkusza, który przygotowywany jest na etap szkolny. Znajduje się w nim zatem bardzo dużo zadań opierających się na analizie różnych źródeł takich jak mapy, obrazy, wykresy czy teksty źródłowe. Test z etapu okręgowego może już jednak poruszać zagadnienia nieco bardziej skomplikowane i ogólnie swoim poziomem wymagać więcej wiedzy. Na napisanie takiego tekstu masz 90 minut. 

Punkty przyznawane są w skali od 0 do 50. Co ciekawe, nie ma żadnego z góry ustalonego progu, który musicie przekroczyć, aby przejść do części ustnej. Jest tak, ponieważ do części ustnej przechodzi 20 uczestników z każdego okręgu z najwyższymi wynikami, jednak żaden z nich nie może uzyskać mniej niż 60% możliwych do zdobycia punktów. 


Część ustna Olimpiady Historycznej Juniorów


Część ustna może wydawać się wyjątkowo trudna, gdyż stanowi wyzwanie, z którym zapewne mierzysz się po raz pierwszy. Nie jest jednak tak straszna, jak może się wydawać. Polega na tym, że rozmawiacie z trzyosobową komisją, na którą mogą składać się zarówno szkolni nauczyciele, jak i pracownicy akademiccy uczelni wyższych. 

Rozmowa ta składa się z trzech części. Dwie pierwsze związane są ze specjalnym tematem wybranym na eliminacje okręgowe spośród prezentowanych na stronie Olimpiady zagadnień. Najpierw prezentujesz dane zagadnienie, a później odpowiadasz na związane z nim pytania komisji. Trzecia część rozmowy dotyczy dwóch wybranych przez Ciebie lektur. 


Jak trafić do kolejnego etapu Olimpiady Historycznej Juniorów?


Jak zatem widzisz, raczej trudno być na części ustnej zaskoczonym czymś zupełnie nieprzewidywalnym. Można się do niej bez większych trudności przygotować. Poza tym zazwyczaj takie rozmowy przebiegają w życzliwej, spokojnej atmosferze. 

Do etapu centralnego przejdziesz, jeśli po zsumowaniu wyników z części pisemnej i ustnej znajdziesz się w pierwszej czwórce (albo szóstce w okręgu warszawskim) najlepszych wyników w danym okręgu. 


Jak przygotować się do etapu okręgowego OHJ?


Nie ulega wątpliwości, że etap okręgowy to niemałe wyzwanie, lecz całkowicie możliwe do wyjścia z niego obronną ręką. Aby uczynić to najefektywniej oraz bez napotykania przeszkód, zapraszamy Cię do dołączenia do kursu Indeksu w Kieszeni przygotowującego do tej Olimpiady. Gwarantujemy Ci dobre i przystępne merytoryczne materiały, testy i zadania przygotowujące bezpośrednio do wyzwań olimpijskich, a także stałą opiekę prowadzącego kurs. 

5/5 - (na podstawie 16 ocen)
IwK - logo - miniturka - kursy maturalne i olimpijskie
Indeks w Kieszeni
kontakt@indekswkieszeni.pl